– Vi vil endre trafikklys i videregående fra rødt til gult. Det må være et gult nivå som gjør det mulig for elevene å være mye til stede, samtidig som vi sikrer smittevern, sier statssekretær Halvard Hølleland (Ap) til NRK.
Ifølge Hølleland har regjeringen gitt i oppdrag til helse- og utdanningsmyndigheter å komme opp med en ny type gult nivå for å sikre at flere elever kan være mer på skolen.¨

Dette tenkjer vgs-elevar om resten av skuleåret: -Eg ser ikkje noko slutt på det denne gongen
I utgangspunktet er rødt nivå et av smitteverntiltakene som regjeringen hadde varslet ville vare fram til torsdag 14. januar, men ifølge Hølleland vil altså endringen i nivået for videregående skole komme før det.
Kunnskapsminister Tonje Brenna (Ap) sier det er mer krevende å gå fra rødt til gult i videregående skole, men sier regjeringen har bedt om råd med tanke på å kunne gå bort fra de strenge tiltakene for disse elevene.
– Rødt nivå på videregående er det mest inngripende vi gjør overfor den elevgruppen, så det er definitivt et sted å ta tak. Så må vi se på hvilke anbefalinger vi får fra helsemyndighetene og vurdere det opp mot målet om minst mulig tiltak mot barn og unge, forklarer kunnskapsminister Tonje Brenna (Ap) til NRK mandag morgen.

Bryne vgs.-rektoren om raudt nivå: – Elevane og lærarane betalar ein for høg pris
– Målet er å ta ned så mye vi kan på hele utdanningssektoren, sier Brenna, men vil ikke tidfeste når eventuelle endringer kan innføres.