Det var Sigbjørn Sveli (44) fra Bryne som ble funnet på Regestranden mandag ettermiddag. Sør-Vest politidistrikt har nå fått en endelig identifikasjon som bekrefter det de har trodd de siste dagene.
Sveli ble meldt savnet av familien etter han ikke dukket opp på jobb hos Jæren Industripartner mandag morgen.
– Han var den snilleste og den mest omtenksomme personen du kunne tenke deg, sa daglig leder Svein Axel Johannessen om 44-åringen.
Treavdelingen i Jæren Industripartner har mistet en trofast medarbeider og en flott personlighet, som beskrives som en god og positiv person av de pårørende.
Sveli har jobbet i bedriften i 25 år, kort tid før han forsvant fikk han gullklokke for lang og tro tjeneste – noe som betydde veldig mye for ham.
Hva har skjedd?
Det var mandag ettermiddag at politiet fikk inn en melding om et funn av en død person på Regestranden i Sola kommune. Senere den samme dagen gikk politiet ut og omtalte funnet og omstendighetene som mistenkelige, og opplyste om at det var opprettet en etterforskning.
På tirsdagen understreket politiet på en pressekonferanse at deres mistanke om at noe kriminelt hadde hendt var styrket, og at de hadde innledet en drapsetterforskning.
De gikk også ut og etterlyste avdødes bil, og oppga den avdøde 44-åringens siste posisjon til å være på kjøpesenteret M44 på Bryne.
Onsdag fikk saken en ny utvikling og etter en kort pressebrifing på Stavanger politihus, tikket meldingene inn om at politiet var i gang med heving av en bil utenfor Ølberg havn. Dette viste seg å være avdødes bil.
Tre personer er siktet
Torsdag formiddag ble det klart at tre personer i 20-årene er siktet i saken, og to av dem erkjenner tilknytning til drapet.
En 23-åring fra Klepp erkjenner de faktiske forholdene, men ikke straffskyld. Han er varetektsfengslet i fire uker. To av ukene er under full isolasjon og medieforbud.
Senere på dagen ble det også klart at ytterligere en person, en 22-åring fra Forsand, er varetektsfengslet i fire uker.
Det ble fengslingsmøte for den tredje siktede, en 20-årig fra Eigersund, klokka 12 fredag. Siktelsen for ham er endret, men posten som gjelder medvirkning til drap opprettholdes. 20-åringen blir varetektsfengslet i to uker med brev- og besøksforbud.
Mannen nekter straffskyld og kjennelsen om varetektsfengsling fra Stavanger tingrett ble anket.
– Det ankes på grunn av at vi mener det ikke er skjellig grunn til mistanke, og at det ikke er fare for bevisforspillelse. Det følger jo litt av at han ikkje erkjenner skyld, sier 20-åringens forsvarer, Aleksander Steinsvåg.
– Tung og vanskelig tid
Kjersti Jæger ble utnevnt som bistandsadvokat for foreldrene onsdag og har vært i kontakt med dem siden da. Hun sier at foreldrene har det tungt.
– De har ikke behov for å si så mye. Det er en tung og vanskelig tid, selvsagt. De ønsker å skjermes fra mediene, sier hun.
– Det viktigste for foreldrene er å få svar på hva som er skjedd, og håper at svarene vil komme så snart som mulig. Det er veldig positivt at politiet kunne gå til raske pågripelser, og forhåpentlig kan oppklare saken ganske snart, sier Jæger.

Bistandsadvokat: – Det viktigste for foreldrene er å få svar

Jæren industripartner i sorg: – Virker så meningsløst

22-åring fra Forsand varetektsfengslet i fire uker
